Historia bractwa
Historia Bractwa ORP Warszawa – cz. VIII

Historia Bractwa ORP Warszawa – cz. VIII

W uznaniu zasług Br Wiceadmirała Macieja Węglewskiego dla istnienia i rozwoju naszego Stowarzyszenia, postanowiono z okazji jego pożegnania się z mundurem, wręczyć mu sygnet Bractwa ORP WARSZAWA. W skład delegacji, która tego dokonała weszli: Br Jerzy Wójcik (Honorowy prezes Bractwa), Br Marek Miszewski (Urzędujący prezes Bractwa), Br Bogdan Juźwik (Wiceprezes Bractwa), Br Jan Różański ( Członek zarządu Bractwa). Wręczenia pierścienia dokonał w imieniu całej naszej organizacji Br Bogdan Jóźwik.

Od lewej Br Jerzy Wójcik Br Jan Różański Br Marek Miszewski.
Br Bogdan Juźwik

Miesiąc marzec
Walne Zebranie Bractwa rozpoczęło się od wizyty w Akademii Marynarki Wojennej

Po zakończeniu wizyty w Akademii zebrani udali się do Domu Marynarza na drugą część spotkania, którą rozpoczęła część oficjalna.

Prezentacja plakietki pamiątkowej Akademii Marynarki Wojennej
Br Bogdan Kasprowicz żegna się z mundurem

Nowi członkowie Bractwa otrzymują legitymacje i znaczki organizacyjne z rąk Honorowego prezesa Bractwa ORP Warszawa

Nadszedł czas na wspólną Biesiadę, wspomnienia i toasty a VI zbiórkę polową postanowiono zorganizować w miejscowości Jastrzębia Góra.

A weterani dostają pamiątkowe wizerunki okrętu

W związku z tragiczną katastrofa rządowego Tupolewa w Smoleńsku i powstałymi w wyniku tego zdarzenia niepowetowanymi stratami jakie poniosło nasze społeczeństwo Bractwo ORP Warszawa opublikowało w prasie wojskowej i lokalnej list kondolencyjny, – aby uczcić pamięć śp. Wiceadmirała Andrzeja Karwety Dowódcy Marynarki Wojennej RP i wszystkich pozostałych ofiar tej tragedii.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

W uroczystościach pogrzebowych nie zabrakło członków Bractwa.


Zgodnie z tym co postanowiono na zebraniu VI Zbiórka Polowa odbyła się w miejscowości Jastrzębia Góra

Sprawozdanie z VI zbiórki polowej

VI Zbiórka Polowa Bractwa ORP WARSZAWA zaczynała się z problemami. Początkowo Zarząd planował wyjątkowo atrakcyjną wycieczkę kanałem Elbląg – Ostróda połączoną ze zwiedzaniem zamków krzyżackich na Pomorzu, jednak ze względu na stosunkowo wysokie koszty nie znaleźliśmy wystarczającej ilości chętnych na tą imprezę.
Pomógł Br Tomek Świderek wykorzystując swoje prywatne znajomości w Jastrzębiej Górze. W ośrodku „MEDUZA” – byłej własności Związku Nauczycielstwa Polskiego, właścicielem, której jest obecnie p Andrzej
Hoszard – ex pracownik Stoczni Marynarki Wojennej, który jak nam opowiadał brał udział w remontach pierwszej Warszawy. Przyjął nas bardzo serdecznie.
Uzgodniliśmy termin zbiórki na 18 – 20.06 Ośrodek okazał się bardzo okazały z przyjemnymi pokojami a nawet z basenem. W zbiórce wzięło udział 25 osób.
Po naszym przyjeździe własnym transportem, – właściciele zorganizowali zabawę przy ognisku. Słowa uznania dla Br Jacka Frankiewicza, który przez całą zbiórkę pełnił rolę Disc – Jockey`a oraz głównego fotografa a także wpadł
na znakomity pomysł wręczenia wszystkim paniom kwiatów.
Następnego dnia autokarem wyruszyliśmy na zwiedzanie Zachodniej Kaszubszczyzny.
Odwiedziliśmy potężną wieżę widokową „Kaszubskie Oko” w Żarnowieckim Parku Krajobrazowym, skansen w Nadolu oraz „Zespół Pałacowo Ogrodowy” w Krokowej.
Zgodnie z wieloletnią tradycją naszych zbiórek, wieczorem odbyły się bardzo udane „balety” a Br Bogusław Gruchała wręczył właścicielowi okolicznościowy zegar oraz czapkę Bractwa. W niedzielę po obiedzie Br Bogdan Jóźwik rozwiązał VI Zbiórkę Polową Bractwa.
Według zgodnej opini uczestników impreza była bardzo udana. Wszyscy szczęśliwie powrócili do domów.
Więcej takich imprez !

C B.J. BOBA

Migawki

© JP