Głos Wybrzeża - 11.01.1988r.

Głos Wybrzeża - 11.01.1988r.

Uroczystość w porcie wojennym

Podniesienie bandery na okręcie rakietowym "Warszawa"

(Inf. wl). W porcie wojennym na Oksywiu odbyła się w ubiegłą sobotę uroczystość nadania imienia i pierwsze podniesienie bandery wojennej PRL i proporca Marynarki Wojennej na nowoczesnym okręcie rakietowym "Warszawa", noszącym to samo imię co jego poprzednik "pełniący przez 16 lat służbę w obronie naszej morskiej granicy.
W tej doniosłej uroczystości wzięli udział m.in.: główny inspektor techniki Wojska Polskiego, wiceminister obrony narodowej gen. broni Zbigniew Nowak, I zastępca szefa GZP WP wiceadmirał Ludwik Dutkowski, dowódca Marynarki Wojennej PRL kontradmirał Piotr Kołodziejczyk.
Władze polityczne i administracyjne województwa stołecznego reprezentowała delegacja z zastępcą członka Biura Politycznego, l sekretarzem Komitetu Warszawskiego PZPR Januszem Kubasiewiczemna. czele.
Obecna była liczna grupa przedstawicieli władz polityczno-administracyjnych woj. gdańskiego na czele z zastępcą członka Biura Politycznego KC, I sekretarzem KW PZPR Stanislawem Bejgerem.
W uroczystości wzięła udział delegacja Huty "Warszawa" z jej dyrektorem naczelnym Jerzym Cześniowskim.
Obecny był minister pełnomocny, konsul generalny ZSRR w Gdańsku Wadim Mucki oraz konsul generalny NRD Gerhard Kaiser.
Uroczystego aktu nadania imienia nowemu okrętowi rakietowemu dokonała matka chrzestna Krystyna Antos - mgr ekonomii, zastępca kierownika działu osobowego Huty "Warszawa". Następni* na rufie okrętu, jego dowódca komandor porucznik Jerzy Wójcik dokonał pierwszego podniesienia bandery wojennej PRL, a jego zastępca komandor porucznik Andrzej Król proporca Marynarki Wojennej na dziobie okrętu.
Zabierając głos dowódca Marynarki Wojennej kontradmirał Piotr Kołodziejczyk podkreślił fakt, iż nowo wcielony okręt nosi tę samą nazwę co jego poprzednik, na którym w okresie 16-letniej służby ponad 3 tyś. oficerów podchorążych i marynarzy zdobywało szlify. Zwracając się do załogi okrętu życzył jej, aby okazała się godną jej poprzedniczki, wykazując dużą dbałość o sprawność techniki i uzbrojenia okrętu w pełnieniu bojowej wachty. Glos zabrał również zastępca członka Biura Politycznego KC, I sekretarz Komitetu Warszawskiego PZPR Janusz Kubasiewicz. Podniesienie bandery Wojennej PRL na okręcie rakietowym "Warszawa" - powiedział m.in. zbiega się z uroczystościami 43 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Ma to wymowę symbolu, a jednocześnie jest kontynuacją historycznych tradycji W imieniu mieszkańców Warszawy przekazał załodze okrętu życzenia pomyślnej służby i gotowości bojowej okrętu w pełnieniu odpowiedzialnej służby na morzu.

W imieniu załogi okrętu przemówił jego dowódca komandor por. Jerzy Wójcik zapewniając, iż powierzone zadania wykonają tak jak nakazuje im marynarski honor ku chwale ojczyzny i dobru socjalizmu.
Uroczystość w porcie wojennym zakończyła się defiladą pododdziałów. (zk)