2025
Ostatnia droga brata st. bsm. szt. rez. Joachim JENDRYKA – 10.11.2025 r.

Ostatnia droga brata st. bsm. szt. rez. Joachim JENDRYKA – 10.11.2025 r.

POGRĄŻONA W GŁĘBOKIM SMUTKU RODZINO,
BRACIA, KOLEDZY I PRZYJACIELE ZMARŁEGO – SZANOWNI ZEBRANI.


Są różne pożegnania, zwiastujące krótszą lub dłuższą rozłąkę najbliższych i przyjaciół.
To pożegnanie jest szczególne – nie pozostawia nadziei. Na wieczną wachtę odszedł od nas brat st. bsm. szt. rez. Joachim JENDRYKA – wachtę, której nie zdaje się nikomu i z której się nie wraca.

Pogrążeni w smutku, zebraliśmy się dzisiaj na Cmentarzu Garnizonowym MW na Oksywiu, aby po raz ostatni oddać mu honory.
Dziś, wspominając przeszło 22 lata Twojej zawodowej służby wojskowej na okrętach MW, możemy powiedzieć, iż włożyłeś w nią duszę i serce oraz mnóstwo wysiłku i zdrowia.
St. bsm. szt. Joachim Jendryka ur. się 26 kwietnia 1940 r. w miejscowości Jamielnica.
W dniu 26 października 1960 r. został powołany do służby, jako marynarz pokładowy do Ośrodka Szkolenia Specjalistów Morskich MW w Ustce, gdzie po przeszkoleniu unitarnym w dniu 29. 12. 1960 r. został skierowany na okręt ORP Błyskawica, obejmując kolejno stanowiska – Drenażysta – spawacz, Starszy Drenażysta ds. elektromechanicznych. W dniu 20 maja 1965 r. obejmuje stanowisko D-cy drużyny motorzystów niszczyciela Błyskawica. W dniu 01 czerwca 1970 r. zostaje skierowany na okręt ORP Warszawa na stanowisko dowódcy drużyny remontowej – tokarz gr. Drenażowa dz. Elektromechaniczny.
Na okrętach przechodząc kolejne szczeble zawodowe i awansując na stopień st. bsm. szt. Rozkazem D-cy 3. FO z dniem 13 maja 1983 r. zostaje zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Te 268 miesięcy i 15 dni w kampanii na niszczycielach odbiło się na Twoim zdrowiu. Ci, którzy Cię pamiętają, wiedzą doskonale, że zawsze byłeś człowiekiem sumiennym, niebojącym się podejmować wielkich wyzwań. Życie w trudnych czasach zahartowało Cię. Nie było dla Ciebie rzeczy, którym byś nie podołał. Zawsze z szacunkiem traktowałeś mundur i służbę w Marynarce Wojennej. Pracowałeś bardzo sumiennie, za co zostałeś wielokrotnie wyróżniony i odznaczony odznaczeniami resortowymi: medalami brązowym i srebrnym „Za zasługi dla obronności Kraju” i „Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny”. Byłeś współzałożycielem oraz aktywnym, 26-letnim, członkiem Bractwa ORP WARSZAWA.

W imieniu członków „Bractwa ORP Warszawa”, a także w imieniu tych wszystkich, którzy znali st. bsm. szt. Joachima Jendrykę – składam wyrazy najgłębszego współczucia pogrążonej w bólu Rodzinie.
Dzisiaj wzywamy Cię do ostatniego raportu. DROGI BRACIE Joachimie – nie staniesz już więcej w naszym szeregu. Już za chwilę spoczniesz na wieczny odpoczynek. Niech fala Bałtyku ukołysze go do snu wiecznego.

Spoczywaj w pokoju, drogi przyjacielu.