Głos Wybrzeża - 14.08.1978r.

Głos Wybrzeża - 14.08.1978r.

W sierpniu br. i 4-dniowq wizytą kurtuazyjną gościł w stolicy Danii - Kopenhadze, zespół okrętów Marynarki Wojennej PRL. W jego skład wchodziły - okręt flagowy Marynarki Wojennej, niszczyciel rakietowy ORP "Warszawa" oraz dwa trałowce. Dowódcą zespołu był komandor dyplomowany Marian Sucharzewski.

Polskie okręty w Kopenhadze

2 sierpnia polski zespól płynąc w szyku torowym w gali banderowej stanął na redzie Kopenhagi. Tu jak przewiduje etykieta morskich wizyt, do prawej burty okrętu flagowego przybiła portowa motorówka zoficerem komplementacyjnym Królewskiej Marynarki Wojennej Danii, attaché wojskowym PRL akredytowanym w Kopenhadze i pilotem na pokładzie . Na ORP "Warszawa" powitała ich warta honorowa i dowódca okrętu.
Zespół wpłynął na tor wodny kopenhaskiego portu. W połowie drogi ORP "Warszawa" oddał salut narodowy złożony z 21 salw armatnich. Na salut, taka sama ilością salw. odpowiedziała duńska bateria "Sixtus".

Okręty polskie wpłynęły do portu w Kopenhadze i stanęły przy jego reprezentacyjnym nabrzeżu Langelinie Pier. w pobliżu historycznej twierdzy morskiej i kilkaset metrów od sławnego pomnika syrenki. nieoficjalnego svmbolu stolicy Danii.
Po rzuceniu cum rozpoczął się program oficjalny wizyty. Dowódca polskiego zespołu okrętów złożył, przewidziane morskim ceremoniałem wojskowym wizyty powitalne w Ambasadzie PRL charge d'affaires A. D. Zbigniewowi Ostrowskiemu, nadburmistrzowi Kopenhagi Egonowi Weidekamp, przedstawicielom kopenhaskiego okręgu wojskowego i bazy morskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Zostały one odwzajemnione na pokładzie ORP "Warszawa".

Dni wizyty w Kopenhadze dla załóg polskich okrętów stały pod znakiem wycieczek. Stolica Danii. zwana miastem pięknych wież, słynie z obfitości atrakcji turystycznych, zabytków, pomników i parków. Polskich marynarzy spotykano w Tivoli - ogrodzie zabaw, w arsenale - gdzie zgromadzone są tysiące okazów broni od czasów najdawniejszych po współczesne, w salach Muzeum Narodowego - gdzie eksponowane są unikatowe skarby kultury duńskiej i innych krajów, przed siedziba królów Danii - Pałacem Amalienborg, którego strzegą barwnie odziani gwardziści (w południe każdego dnia paradnie zmieniając warty) oraz oczywiście pod pomnikiem syrenki nad kanałem Nyhavn, na starym mieście i w dziesiątkach innych miejsc.

Marynarze zwiedzili także równie jak zabytki miasta, sławne w świecie browary "Tuborg" i "Carlsberg". gdzie zapoznali się z produkcja napojów i degustowali wyroby obu firm od soków począwszy a na renomowanych piwach kończąc. Ponadto orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej, uczestnicząca w rejsie, wystąpiła z koncertami na promenadzie Langelinie, w miasteczku starych ludzi, gdzie mieszka ponad 14 tyś. emerytów duńskich. Udostępnione do zwiedzania okręty Polskiej Marynarki Wojennej gościły w ciągu kilku godzin ponad 3,5 tyś. mieszkańców Kopenhagi i turystów z wielu stron świata.
Każdego ranka o 8.00 i o zachodzie słońca wzdłuż nabrzeża gromadziły się tłumy mieszkańców i turystów, podziwiając jedyne w swoim rodzaju uroczystości - ceremonie opuszczania i podnoszenia bandery. Sygnalizowały  je bicie w dzwon okrętowy, sygnał trąbki, parada burtowa załogi. Równocześnie na maszty ORP "Warszawa" i trałowców podnoszono wielką galę banderową, a wieczorem zapalano galę świetlną.
5 sierpnia br. zespół okrętów Marynarki Wojennej pożegnał Kopenhagę i powrócił do kraju.

ZBIGNIEW WRÓBEL

Foto M. Kluczynski